Achievements Computer Science & Engineering Department
BITS Edu Campus
Home > Departments > Computer Science & Engineering > Achievements

Achievements Computer Science & Engineering Department

GTU Toppers 2015
  • Parth Kachhi got 9.80 SPI- Branchwise 2nd Rank in GTU (Sem-8)
  • Jivani Pratik got 9.37 SPI -Branchwise 4th Rank in GTU (Sem-7)
  • Rathod Nikita 9.50 SPI- Branchwise 6th Rank in GTU (Sem-5)
  • KARAN KUMAR BAVARIA SPI : 9.45- Branchwise 6th Rank in GTU (Sem-1)
  • GOENKA KAVISH SANJAY SPI : 9.28 -Branchwise 8th Rank in GTU (Sem-1)
  • BIDHUSHA ANIL SPI : 9.21 -Branchwise 9th Rank in GTU (Sem-1)
Extra Curricular Achievements
  • PRIYANKA SHUKLA : Winner badminton doubles(girls) 2015
  • Ravikant Makwana :Won trophy for CSI, IETE, GIC
  • Dhvani Vaghamshi : Caza - Electronica(GTU Zonal Techfest-2014)
  • Bhumi Joshi :1st in Dance(Ganpati Celebration-2015)
  • Zarrar Shaikh : Cleared 2nd round in codevita Event of TCS
  • Satharva Mayank G. :Certification in CCTC in Jan-2014
  • Soham Dodia : 3rd rank in merit for zonal round of NADC India-2015
  • Dhrupad solanki: Silver medal in inter dojo tournament for 2014-15
  • Savani Mitul: Participation in Ethical Hacking in 2015
  • Rana Charmi: Gold Medal for folk-orchestra at zonal level in Xitij 2015-16
  • India top 5 startup Entrepreneur Award by TATA
  • Top 3 Winners of competition NADC-India 2016



No Project Theme/Title Name & ID No of the Student
1 Mobile Information Services (MobIS)
(Won Manthan Award 2008 in "Best M-Content" category)
Rutvij Shah
Sapan Patel
Gunja Patel (Batch 2004-2008)
2 Application Cloud
(Won First Prize in Dewang Mehta IT Awards 2012 and cash prize of 1 Lakh Rs.)
Shah Anand -080055131002
Aakanksha Rathod-080050131083
Pradhan Mohnish-080050131077
Darji Vinay-080054131001
3 Digital Intelligence, a walkway to Chirology
(Nominated amongst Top 10 IT Projects at Dewang Mehta IT Awards 2013)
Trivedi Parth - 090050131054
Tanishq Chander- 0 90050131128
Solanki Mayank-090050131102
Dalal Parth- 090050131108           
4 Emotion Based Music Player-The Expression Discerner
(First in Gujarat State Category in a National Level Project Competition ESIC-2014)
Swarnalakshmi Iyer-100050131502
Ami Shah-100050131517-
Meghna Shah-100050131506
Aafrin Dabhoiwala-100050131509
5 Real-time Navigation System For Visually Impaired With Vocal Assistance
(Stood First in CSI Project Competition 2015)
Meet Patel-110050131509  RajalBrahmbhatt-110050131081
Shivam Patel -110050131510  KaushalSuthar-120053131035    
6 Retrieval System for Satellite SENSOR Raw Data
(Project was developed for SAC-ISRO, Ahmedabad)
Ashish Ghodasara (05CE16)
7 Human Resource Business Process automation
(Stood Second in CSI Project Competition 2014)
Mittal Patel  - 100050131094
Aakansha Raina - 100050131099
Shubhangini Bhojak-100050131090
Chintan Vaghela - 100050131103
8 Industrial Control & Monitoring system
(Stood Third in CSI Project Competition 2014)
Ajinkya Indulkar -100050131501
Kalyani Muley  - 100050131507
Shiksha Arora - 100050131513
Shriyesh Thakre - 100050131519
Prashant Mirchandani -100050131520
9 CRM Mini ERP System Vatsal Doshi – 080050131027
Kushal Kshatriya – 080050131037
10 Web based chat API embedded in Hotel Management System
with Configurable Plan Builder
(Stood Second in CSI Project Competition 2015)
Parth Kachchhi -110050131092
Vraj Pandya – 110050131066
11 Remote Mobile Data Monitoring System
(Stood Third in CSI Project Competition 2015)
Vishal Arora - 110050131065

Significant Student Participation at Important Events


No
Participation at (Name of Event, Name of Organizer, Date of Participation) Name & ID No of the Student Rank if any
1 Engineering Student Innovation Project Challenge, National Level Competition SwarnalakshmiIyer 100050131502
Ami Shah 100050131517
Meghna Shah 100050131506
Aafrin Dabhoiwala 100050131509
First in Gujarat State.
2 Startup 2020 at Faculty of management Studies, organized by Microsoft, MSU Baroda Juie Talavia 100050131527
Bhupika  Singh 100050131557
First
Second
3 GTU S4 Entre weekend at LD engineering college Seshasai  Pandravada
Virali Soni
Brahmabhatt Himanshi
Neelpa Patel
First
4 Manthan National Competition for Idea Presentation, New Delhi Birva Mandalia 110050131064 Stood in Top 150
5 Dewang Mehta Excellence Award in Communication Skills and English Vivek Nair First
6 International Championship for Artificial Intelligence & Networking 2015 Vishal Batvia (140050107125) Third position
Students Achievement - Technical

No.
Details Name & ID No of the Student
1 PROGRAMMING: JAVA JankiSavliya ( 100050131022 )
2 Crooky Codes (C and Linux) at A. D. Patel Institue of Technology Ajinkya Indulkar 100050131501
Prashant Mirchandani 100050131520
3 International Challenge for Android App Development Vishal Batvia (140050107125)
4 CSI Technical Events Anitha Aloysius ( 110050131050 )
Vivek Nair (100050131050)
Ajinkya Indulkar (100050131501)
Prashant Mirchandani (100050131520)
Pratik Jivani (120050131118 )
Vraj Pandya (110050131066 )
chintan Vacchani  (120050131110)
Vivek Gothi (110053131002)
Swarnalakshmi Iyer (100050131502)
Deep Mandaywala (120050131515)
5 CSI Project Competition cum Exhibition Swarnalakshmi  Iyer (100050131502 )
Ami Shah (100050131517 )
Meghna Shah (100050131506 )
Aafrin Dabhoiwala (100050131509 )
Ajinkya Indulkar (100050131501)
PrashantMirchandani (100050131520 )
6 CSI TechZone 1.0 Swarnalakshmi  Iyer (100050131502 )
Ami Shah (100050131517 )
Meghna Shah (100050131506 )
Aafrin Dabhoiwala (100050131509 )
Ajinkya Indulkar (100050131501)
PrashantMirchandani (100050131520 )
7 IT QUIZ , M.S.University of Baroda,  Date:17/02/2013 Janki Savliya ( 100050131022 )
8 PROGRAMMING:JAVA, M.S.University of Baroda,  Date:17/02/2013 Janki Savliya ( 100050131022 )
9 Paper Presentation, M.S.University of Baroda,  Date:17/02/2013 (Second rank) Payal Soni ( 100050131111 )
10 C Programing , M.S.University of Baroda,  Date:17/02/2013 Payal Soni ( 100050131111 )
11 Software Engineering: UML, M.S.University of Baroda,  Date:17/02/2013 Payal Soni ( 100050131111 )
12 TCS IT Wiz  Ahmedabad  2009 ( second rank) Manthan Parikh ( 100050131063 )
13 Paper Presentation (Semantic Web)
PIET 2010
Manthan Parikh ( 100050131063 )
14 International Informatics Olympiad
Navrachna Vidyani Vidyalaya 2008 second (state rank)
Manthan Parikh ( 100050131063 )
15 Computer Quiz
Navrachna Vidyani Vidyalaya 2006 ( second rank)
Manthan Parikh ( 100050131063 )
16 GTU Exam
BITS Edu Campus 2010 (fifth rank)
Mahira Malek ( 100050131030 )
17 Procom Quiz Contest
Navrachna Vidyani Vidyalaya 2004 (first rank)
Manthan Parikh ( 100050131063 )
18 Natioanal Level Science Talent Seacrh exam
Baroda high school 25th jan 2004
Aashna Butala ( 100050131012 )
19 Science Olympiad
Baroda high school 8th january 2007
Aashna Butala ( 100050131012 )
20 SCIENCE FAIR
Baroda high school 28 FEBRUARY 2004
Aashna BUTALA ( 10050131012 )
21 Natioanl science Olympiad
Baroda high school 23 november 2006
Aashna Butala ( 100050131012 )
22 DU-PONT
Baroda high school 2004
Aashna Butala ( 100050131012 )
23 vocational training
netweb software private limited,baroda 2013
Aashna Butala ( 100050131012 )
24 prototype,paper presentation
MS UNIVERSITY,baroda 2011-2012
Aashna Butala ( 100050131012 )
25 Natioanl science olympiad
Baroda high school 24 november 2005(8th rank in school)
Aashna butala ( 100050131012 )
26 INTER SCHOOL QUIZ COMPETITION
SURAT 2007-08 (first rank)
sachint makasana ( 100050131550 )
27 international assessments for Indian schools(science)
St. Kabir School 2005
Dhruvika Solanki ( 100050131539 )
28 Web Mania
BCA(MSU) 08-11-2012
(first rank)
Shiksha Arora ( 100050131513 )
29 Bang The Virus(JAVA)
BCA(MSU) 9-11-2012
Shiksha Arora ( 100050131513 )
30 Intelligent Cyber
BCA(MSU) 8-11-2012
Shiksha Arora ( 100050131513 )
31 Runtime Reboot
MSU 22-2-2013
Shiksha Arora ( 100050131513 )
32 Bytecode
MSU 23-2-2013
Shiksha Arora ( 100050131513 )
33 Java Javelin
ADIT 5-3-2013 (second rank)
Shiksha Arora ( 100050131513 )
34 Cyber Hunt
ADIT 6-3-2013
Shiksha Arora ( 100050131513 )
35 Logi c
ADIT 5-3-2013
Shiksha Arora ( 100050131513 )
36 Crooky codes ADIT 4-3-2013 Shiksha Arora ( 100050131513 )
37 Programming c
CSI(MSU) 17-2-2013
Shiksha Arora ( 100050131513 )
38 Programming java
CSI(MSU) 17-2-2013
Shiksha Arora ( 100050131513 )
39 CYBER HUNT
ADIT 5-3-2013
Kalyani Muley ( 100050131507 )
40 LOGI 'C'
ADIT 5-3-2013
Kalyani Muley ( 100050131507 )
41 CROOKY CODES
ADIT 6-3-2013
Kalyani Muley ( 100050131507 )
42 JAVA JAVALIN
ADIT 5-3-2013
Kalyani Muley ( 100050131507 )
43 RUNTIME : REBOOT
MSU  22/02/2013
Kalyani Muley ( 100050131507 )
44 BANG VIRUS(JAVA)
BCA (MSU) 08/11/2012
Kalyani Muley ( 100050131507 )
45 WEB MANIA
BCA (MSU) 10/11/2012 (first rank)
Kalyani Muley ( 100050131507 )
46 Intelligence Cipher
BCA (MSU) 10/11/2012
Kalyani Muley ( 100050131507 )
47 PROGRAMMING C
MSU (CSI) 2013
Kalyani Muley ( 100050131507 )
48 PROGRAMMING JAVA
MSU (CSI) 2013
Kalyani Muley ( 100050131507 )
49 Crooky Codes (C and Linux)
A. D. Patel Institue of Technology 04/03/2013 (first rank)
Ajinkya Indulkar ( 100050131501 )
50 Cyber Hunt
A. D. Patel Institue of Technology 06/03/2013
Ajinkya Indulkar ( 100050131501 )
51 Logic (C)
A. D. Patel Institue of Technology 05/03/2013
Ajinkya Indulkar ( 100050131501 )
52 Java Javalin A. D. Patel Institue of Technology 05/03/2013 Ajinkya Indulkar ( 100050131501 )
53 Runtime
Faculty of Technology and Engineering, The Maharaja Sayajirao University of Baroda 23/02/2013
Ajinkya Indulkar ( 100050131501 )
54 Runtime
Faculty of Technology and Engineering, The Maharaja Sayajirao University of Baroda 2012
Ajinkya Indulkar ( 100050131501 )
55 Crooky codes
vallabh vidhyanagar 2013 (first rank)
Prashant  Mirchandani ( 100050131520 )
56 Runtime:reboot footprints
Vadodara 2013
Prashant  Mirchandani ( 100050131520 )
57 21 fahrenheit ADIT
vallabh vidhyanagar 2013
Prashant  Mirchandani ( 100050131520 )
58 cyber hunt
vallabh vidhyanagar 2013
Prashant  Mirchandani ( 100050131520 )
59 LOGI'C' vallabh vidhyanagar 2013 Prashant  Mirchandani ( 100050131520 )
60 java javelin vallabh vidhyanagar 2013 Prashant  Mirchandani ( 100050131520 )
61 Protocol-MSU FOOTPRINTS X3
MSU Vadodara 2013
Juie Talavia ( 100050131527 )
62 Web-Page Designing
Ignite, CHARUSAT, Changa  18/02/2012
Nishil Tamboli ( 100050131011 )
63 Web Tricks
Prakarsh, SVIT, Vasad 27/02/2013
Nishil Tamboli ( 100050131011 )
64 RED HAT CERTIFICATION
ELECTROMECH CORPORATION, AHMEDABAD 24/05/2011
VIVEK GOTHI ( 110053131002 )
65 Technical Quiz Nirma University 25/01/2010 VIVEK GOTHI ( 110053131002 )
66 C Programming Debugging Contest Nirma University 25/01/2010 VIVEK GOTHI ( 110053131002 )
67 Web Designing Competition Nirma University 25/01/2010 VIVEK GOTHI ( 110053131002 )
68 Technical Quiz Nirma University 31/01/2010 VIVEK GOTHI ( 110053131002 )
69 PHP WORKSHOP
Nirma University 26/12/2009
VIVEK GOTHI ( 110053131002 )
70 LINUX Workshop
BITS EDU CAMPUS, Vadodara 22/03/2013
VIVEK GOTHI ( 110053131002 )
71 Science Exhibition
Don Bosco High School, Vadodara 22/02/2009 (Second rank)
Hitarth Bhatt ( 100050131556 )
72 sciece fair 
rashi calendar 2009 first(state level)
jinal gandhi ( 100050131073 )
73 National Science Olympiad
Navrachana Vidyani Vidyalaya 2008
Yashesh Tamboli ( 100050131036 )
74 Idea Presentation
BITS Varnama 13/08/2013
Birva Mandalia ( 100050131064 )
75 Project Competition
National 2014 Best Project Award in Gujarat State
Swarnalakshmi Iyer (110050131502)
76 Project Competition
National 2014 Best Project Award in Gujarat State
Aafrin Dabhoiwala (110050131509)
77 Project Competition
National 2014 Best Project Award in Gujarat State
Ami Shah (110050131517)
78 Project Competition
National 2014 Best Project Award in Gujarat State
Meghna Shah (110050131506)
79 Online Marketting Lab
Mumbai
1/20/2015
Among top 3 students to be selected from GTU to attend OML in mumbai. Certified Digital Marketing Professional.
Anitha Aloysius ( 110050131050 )
80 Manthan National Competition (Delhi)
10/2/2014
Finalist
National platform to provide a solution to the current social youth problems relating to unemployment. In addition to free tickets to Delhi, I also got a chance to have an interaction with Shree Narendra Modi.
Anitha Aloysius ( 110050131050 )
81 Google Student Ambassador Programme
Infosys, Pune
8/7/2014
Selected as Google Student Ambassador from thousands of applications for the same.
Anitha Aloysius ( 110050131050 )
82 CODE PROTOCOL(AAHVAN)
BITS EDU CAMPUS
3/14/2014
SHIVANI SHAH ( 120050131057 )
83 Group Discussion
BITs edu campus
2/27/2015
Krutagna Purohit ( 120050131021 )
84 MSP-2015(Microsoft Student Partner) Mohamad Rajpurwala (110050131037)
85 Secured Winner Position in Web Weaver Event in GTU Zonal TechFest, held in BITS Edu Campus. Dhara J. Shah(110050131106)
86 Successfully completed the PHP-MySQL Test organized at Babaria Institute of Technology by passing an online exam, conducted remotely from IIT Bombay. Dhara J. Shah(110050131106)
87 Asp.Net certification from Sun Infosys,surat Dinav Ahire(110050131075)
88 Scholars' Excellence Award at Devang Maheta IT Awards(2014) Parth Kachchhi (110050131092)
89 2nd runnerup in "Hardware Rap"held by gtu zonal techfest2." Bhoomi D Kesaria(120053131028)
90 4th rank in IIt-khoj '08 Rutika Khatavkar(120050131524)
91 1) IETE - Created Game in Visual basic 6.0 and won prize.
2) CSI - Reported Bug of CSI website and won lifetime free "PC QUEST" magazine.
3) GIC - since last 2 year I am member of Google Innovation club
4) Entrepreneur award by TATA - won India's TOP 5 Entrepreneur award.
5) Interview - I am Blogger, Web developer, SEO expert and Internet marketer so, 2 website's owner taken my interview for inspire people. And for Entrepreneur award Interview in "CNBC TV 18" channel and Bombay newspaper.
Ravikant Makwana(120050131108)
92 Secured first position as 'Best Delegate' at BMUN (Baroda Model United Nations)

Secured third position in GD organised under CSI TechZone 1.0 at Bits Edu Campus
RAMTEJ BOLISETTY(120050131049)
93 Ist in Group Discussion(CSI)
Hosted the AAhvan-2014
Participated in the Java-Ostc workshop held by IIT-B
Honor in Essay writing
Honour for Speaker
Participated in Rangoli
Khare Arushi A (120050131154)
94 TechZone HTML,CSS Web application
BITS Edu Campus
2/27/2015
Grishma Ukani(120050131005)
95 HTML and CSS
Babaria Institute Of Technology
3/8/2015
Foram Chauhan (120050131053)
96 Web Design
BITS Edu Campus, Vadodara
2/27/2015 First Rank
Umang  Galaiya(130050131516)
97 C/C++ Programming
BITS Edu Campus, Vadodara
2/27/2015 First Rank
Umang  Galaiya(130050131516)
98 MIT Media Lab Design Innovation 2015
PDPU, Gandhinagar
1/17/2015
Umang  Galaiya(130050131516)
99 Annual wadokai championship
Gujarat refinery community hall
Gold medal in fighting
Pratishtha Verma(110050131533)
100 Nationwide Education & Scholarship Test ( NEST )
Reliance communication world
301st All India Rank
Pratishtha Verma(110050131533)
101 Vatsala Mehta Scholarship Award
Ipcl english medium school
3rd position
Pratishtha Verma(110050131533)
Students Achievement – Extra Curricular Activities
Sr. No. Participation at (Name of Event, Name of Organizer, Date of Participation) Name & ID No of the Student Rank if any
  1.  1
Extempore speech
bright eng med. school
dec'2005
Shreya shah ( 100050131016 ) second
  1. 2
Swimming Competition
Panipat
6/4/2010
Dhavalkumar Mistry ( 100050131544 ) First
  1. 3
FASHION SHOW ORGANISATION AND PARTICIPATION
MERCHANT POLYTECHNIC COLLEGE
26/02/2010
JINAL PATEL ( 110053131013 ) FIRST
  1.  4
Open Baroda Dance competition
Vadodara
2007-2008
Mittal Patel ( 100050131094 ) First
  1.  5
5 hours Non Stop Skating Competition
Vadodara
2004-2005
Mittal Patel ( 100050131094 ) Second
  1.  6
Inter-School Skating Competition
Gujarat Public School (GPS), Vadodara
2005-2006
Mittal Patel ( 100050131094 ) Participated
Open Baroda Drawing Competition
Bal Bhavan, Vadodara
2004
Mittal Patel ( 100050131094 ) Third
ELOCUTION COMPETITION
C.H.Vidyalaya
2004-2005
Janki Savliya ( 100050131022 ) First
ELOCUTION COMPETITION
C.H.Vidyalaya
2005-2006
Janki Savliya ( 100050131022 Second
  1. 10 
Swimming Competition
Essar International School, Surat
2008
Payal Soni ( 100050131111 ) Third
  1. 11 
Chess Competition (under 17)
KV NO.2 , Surat
2006
Payal Soni ( 100050131111 ) First
  1. 12 
Athletics Meet
KV Harni Road, Vadodara
2006
Payal Soni ( 100050131111 ) Participated
  1. 13 
Kho-Kho
KV, Jamnagar
2005
Payal Soni ( 100050131111 ) Participated
  1. 14 
Debate
dahod
2007
Srushti patel ( 100050131037 ) stood first
  1. 15 
Football
Babaria Institute of Technology
2012
Manthan Parikh ( 100050131063 ) second
  1. 16 
Best out of Waste
Bright Day School
2006
Aarti Mistry ( 100050131053 ) Second
  1. 17 
EASTERN INDIA CULTURAL ASSOCIATION
Baroda
2000
Aashna butala ( 100050131012 ) SECOND
  1. 18 
CULTURAL ACTIVITIES
BARODA HIGH SCHOOL
2000-2009
AASHNA Butala ( 100050131012 ) first
  1. 19 
child art competition
BARODA
2 october 1997
Aashna Butala ( 100050131012 ) second
  1. 20 
Navratri -sur taal manajari
Baroda
2006
Aashna Butala ( 100050131012 ) participated
  1. 21 
kathak nrutya
Baroda
2002-2004
Aashna Butala ( 10050131012 ) participated
  1. 22 
Photography
Nirma
2012-2013
AASHNA butala ( 100050131012 ) PARTICIPATED
  1. 23 
DEBATE
KENDRIYA VIDYALAYA EME BARODA
2008
BHUPIKA SINGH ( 100050131557 ) THIRD
  1. 24 
N.C.C
Godhra
2008
Utpal Patel ( 100050131081 ) First
  1. 25 
AKHIL BHARTIYA SANSKRUTI-GNAN PARIKSHA
RAMKRISHNA VIDHYABHAVAN
1/12/2008
HARDIKKUMAR BHADIYADARA ( 100050131523 ) PARTICIPATED
  1. 26 
JAY SARDAR SHISHTAVACHAN
RAMKRISHNA VIDHYABHAVAN 2/10/2005
HARDIKKUMAR BHADIYADARA ( 100050131523 ) PARTICIPATED
  1. 27 
GNANVARDHAK KASOTI-2008
RAMKRISHNA VIDHYABHAVAN 5/12/2008
HARDIKKUMAR BHADIYADARA ( 100050131523 ) PARTICIPATED
  1. 28 
ELEMENTARY DRAWING GRADE EXAMINATION
SHREE SURAT DIAMOND ASSOCIATION GIRLS H.S,SURAT
1/09/2004
HARDIKKUMAR BHADIYADARA ( 100050131523 ) 58-B
  1. 29 
POSTER MAKING EVENT
PATUL INSTITUTE OF ENGINEERING & TECHNOLOGY,LIMDA
22/9/2012
HARDIKKUMAR BHADIYADARA ( 100050131523 ) PARTICIPATED
  1. 30 
WSKF INTER SCHOOL KARATE CHAMPIONSHIP
Jothan , Surat
2007
SACHIN MAKASANA ( 100050131550 ) Third
  1. 31 
ALL GUJARAT W.S.K.F. INTER SCHOOL KARATE CHAMPIONSHIP
Jmanagar,gujarat
24-25/2/2007
sachin makasana ( 100050131550 ) First
  1. 32 
INTERNATION KARATE CHAMPIONSHIP
K.V.M-D.J.S. VIDHYALAYA JOTHAN-SURAT
11/12/2005
sachin makasana ( 100050131550 ) Second
  1. 33 
KABADDI
VALMIKI VIDHYALAYA , SURAT
27/01/2007
SACHIN MAKASANA ( 100050131550 ) first
  1. 34 
aarti thali competition
babaria institute of technology
2012
Aaashna Butala ( 100050131012 ) first
  1. 35 
Elocution Competition
Community Science Centre
30/08/2005
Dhruvika Solanki ( 100050131539 ) Participated
  1. 36 
Inter School English Debate Competition
C.M.Academy,Ankleshwar
25/08/2006
Dhruvika Solanki ( 100050131539 ) Participated
  1. 37 
Experimenting Science- A way of life
Utkarsh vidyalaya
20/02/2004
Dhruvika Solanki ( 100050131539 ) Participated
  1. 38 
essay writing competition "swarnim gujarat"
regional information centre vadodara
2008
Dhruvika Solanki ( 100050131539 ) Participated
  1. 39 
LEGO model building event
Crossword
11/05/2003
Dhruvika Solanki ( 100050131539 ) Participated
  1. 40 
Drypoint & Monoprint workshop
CHHAAP foundation for printmaking trust
10/08/2011
Dhruvika Solanki ( 100050131539 ) Participated
  1. 41 
Treasure Hunt
BCA(MSU)
10-11-2012
Shiksha Arora ( 100050131513 ) Participated
  1. 42 
GEOFEST international's NATIONAL GEOGRAPHY OLYMPAID
city montessori inter college, lucknow, India
07/11/2006
varun vyas ( 100050131558 ) participation
  1. 43 
RELAY RACE
St. Joseph High school
2008
JINALI PRAJAPATI ( 100050131534 ) FIRST
  1. 44 
Dancing
Gandhismruti bhavan,Surat
2008
Nikita  Panchal ( 100050131548 ) Third
  1. 45 
Partriotic Songs
Porbandar ,Gujrat
2004
KEVAL PORIYA ( 100050131511 ) stood First
  1. 46 
TREASURE HUNT
BCA (MSU)
08/11/2012
Kalyani Muley ( 100050131507 ) Participated
  1. 47 
slogan competition
bilimora
2007
dhruvi patel ( 100050131536 ) second
  1. 48 
SHOTO KAN KARATE-DO FEDERATION INTER SCHOOL KARATE CHAMPIONSHIP
vadodara
11/10/2003
Prashant  Mirchandani ( 100050131520 ) first
  1. 49 
Japan Karate Association diploma
vadodara
25/2/2001
Prashant  Mirchandani ( 100050131520 ) Participated
  1. 50 
Japan Karate Association diploma
vadodara
15/3/2002
Prashant  Mirchandani ( 100050131520 Participated
  1. 51 
Kabaddi
vadodara
29/12/2006
Prashant  Mirchandani ( 100050131520 ) first
  1. 52 
Quiz
vadodara
14/3/2003
Prashant  Mirchandani ( 100050131520 ) first
  1. 53 
Quiz
vadodara
24/3/2008
Prashant  Mirchandani ( 100050131520 ) Second
  1. 54 
Garba competition
vadodara
2008
Prashant  Mirchandani ( 100050131520 ) first
  1. 55 
Mix Media workshop by Rainbow Ross
CHHAAP foundation for printmaking trust
2012
Dhruvika Solanki ( 100050131539 ) Participated
  1. 56 
Essay Writing Competition by Bharat Punarnirman Sangathan
Baroda High School (Alkapuri)
2007
Juie Talavia ( 100050131527 ) Second
  1. 57 
Swarnim Gujarat Football Tournament
Chota Udaipur
2010
Nishil Tamboli ( 100050131011 ) Participated
  1. 58 
Football
Sports Week, BITS edu Campus, Varnama
2012
Nishil Tamboli ( 100050131011 ) Second
  1. 59 
Football
Sports Week, BITS edu Campus, Varnama
2010
Nishil Tamboli ( 100050131011 ) Participated
  1. 60 
Football
Sports Week, BITS edu Campus, Varnama
2013
Nishil Tamboli ( 100050131011 ) Participated
  1. 61 
Carrom
Vidhyavihar high school,Bhavnagar
2007
TUSHAR BALAR ( 100050131516 ) Participated
  1. 62 
Inter House Football
Navrachana Vidyani Vidyalaya
2007
Yashesh Tamboli ( 100050131036 ) First
  1. 63 
Inter House Football
Navrachana Vidyani Vidyalaya
2008
Yashesh Tamboli ( 100050131036 ) First
  1. 64 
Inter House Football
Navrachana Vidyani Vidyalaya
2009
Yashesh Tamboli ( 100050131036 ) First
  1. 65 
Inter House Cricket
Navrachana Vidyani Vidyalaya
2007
Yashesh Tamboli ( 100050131036 ) First
  1. 66 
Inter House Cricket
Navrachana Vidyani Vidyalaya
2008
Yashesh Tamboli ( 100050131036 ) First
  1. 67 
Inter House Cricket
Navrachana Vidyani Vidyalaya
2009
Yashesh Tamboli ( 100050131036 ) First
  1. 68 
Music\Singing
Gandhinagar
04/12/2013
Smit Chauhan ( 100050131551 ) 2nd State
  1. 69 
Drawing Competition & Hut Decoration
BIT
Sept 2013
Bhavisha Parmar ( 110050131519 ) First
  1. 70 
Group Dance
BIT Ganesh Utsav
Sept 2012
Dhara Shah ( 100050131106 ) First
  1. 71 
BIT Ganesh Festival
BIT
2011
Krupa Vadher ( 110050131027 ) First
  1. 72 
BIT Ganesh Festival
BIT
2012
Krupa Vadher ( 110050131027 ) First
  1. 73 
Garba
BIT Ganesh Utsav
2013
Krupa Vadher ( 110050131027 ) First
  1. 74 
Manthan National Competition
Delhi
OCtober 2013
Birva Mandalia ( 110050131064 ) Stood in Top 150
  1. 75 
Extempore speech Krupa Vadher ( 110050131027 )  
  1. 76 
IETE QUIZ
BIT
Anitha Aloysius ( 110050131050 ) Third
  1. 77 
IETE GD
BIT
Anitha Aloysius ( 110050131050 ) Second
  1. 78 
paper presentation
shree gattu vidyalaya school
6/12/2012
Swetha nair (120050131019) 3rd position and a certificate by UNICEF
  1. 79 
Inter House Cricket Krupa Vadher ( 110050131027 ) First
  1. 80 
Postermaking babaria institute of technology
2/28/2015
Nidhi patel(120050131081) Third
  1. 81 
Painting babaria institute of technology
9/16/2013
Nidhi patel(120050131081) Second
  1. 82 
national level football player Abhishek Ghosh (110050131105)  
  1. 83 
GTU TechFest Core Member,BITS Cultural Club Head, Tarang Jaiswal (110050131539)  
  1. 84 
"Urban Rush" in Footprints X3 Kapil Khedkar(110050131021)  
  1. 85 
workshop of “Web Development” in Footprints 2014 at M.S University Dhara J. Shah(110050131106)  
  1. 86 
Rangoli Competition
BITS Edu campus
Krutika Khatavkar(120050131519) Second
  1. 87 
Singing competition
BITS Edu campus
Krutika Khatavkar(120050131519) First
  1. 88 
Rangoli Competition
BITS Edu campus
Rutika Khatavkar(120050131524) Second
  1. 89 
Singing competition
BITS Edu campus
Rutika Khatavkar(120050131524) Second
  1. 90 
I have done visharad in Bharatnatyam and given many stage performances all over India.
I have also done vocal(singing).
I also have given exams outside Gujarat and have certificates of it
Dave Heta Arunkumar(130053131005)  
  1. 91 
1. Got 1st rank in BIT EDU Campus for best photgrapher in 2013

2 Got 1st rank in BIT EDU Campus for best photgrapher in 2015

3  competition: reflection2(international competition,vadodara)(Got a place in top 30)
In 2014
Deep Gurjar(120050131546)  
  1. 92 
1.Diploma in Bharatnatyam from MSU Performing Arts, Vadodara
2. Rajyapal Award in Scout and Guides
3. Coordinator Certificates in XITIJ-'15 and MAGBYTE event.
4. Participation Certificate in workshops like PHP, JAVA-HIBERNATE etc.
Krutagna Purohit(120050131021)  
  1. 93 
Air Rifle Shooting
manjalpur sports complex
9/10/2014
Shubham khare(130050131035) First
  1. 94 
Rifle Shooting
Delhi
6/5/2010
Sneh Pandya(130050131530) Bronze Medalist in National Level Competition
  1. 95 
Rifle Shooting
Guwahati
4/3/2011
Sneh Pandya(130050131530) Participated
  1. 96 
Rifle Shooting
Vadodara
Sneh Pandya(130050131530) Gold Medalist in District Level
  1. 97 
Rifle Shooting
Ahmedabad
9/21/2008
Sneh Pandya(130050131530) Silver Medalist in State Level Competition

State-of-the-Art BITS Edu Campus.