Events
Scholars & Awards

Career Counseling & University Rankers

Gold Rush for Backstreet Boys & Spice Girls We also awarded gold medals to the Gujarat State and Vadodara City toppers of Class XII - Science Stream examinations. The Gold Medals were awarded during the annual Function held at the BITS edu Campus on May 19 2011 among the cheering crowd of parents, students and guests from all walks of life.. Chairman, Board of Governing Council heartily offers a Scholarship to those students who secure a rank in top TEN during University exams as per the policy:

Scholarship based on result at University

Rank First Second Third to Fifth Sixth to Ten
Amount Rs. 51,000 31,000 25,000 15,000

Scholarship based on result at Institute

Rank First Second Third
Amount Rs. 21,000 15,000 11,000
Our students earned total 12 Gold Medals at the University Examinations till the date. Gujarat Technological University and Gujarat University rank holders of the Institute from academic year 2004 - 2013.
Year Semester Rank in University Branch Name of the Student
2013-14 8th Sem. 1st C.S.E. Pathan Safiya Shahid Husain
2nd C.S.E. Parikh Dhruv Jignesh
3rd C.S.E. Arya Juhi Sudhirkumar
6th C.S.E. Trivedi Parth Praful
9th C.S.E. Purohit Riddhi Hiteshkumar
6th E.E. Sathe Vinaykumar Sanjay
5th M.E. Shukla Shivang Ramakant
7th Sem. 2nd C.S.E. Arora Shiksha Deepak
4th C.S.E. Malek Mahira Mohmedmunaf
5th C.S.E. Munshi Shehzana Firozuddin
1st E.E. Kushwaha Amarkumar Ayodhya
5th E.C. Jethwa Ishita Vinaychandra
9th E.C. Thakkar Bhumi Bharatbhai
6th Sem. 2nd C.S.E. Arora Shiksha Deepak
4th C.S.E. Malek Mahira Mohmedmunaf
7th C.S.E. Munshi Shehzana Firozuddin
10th C.S.E. Presswala Himaja Sanjaykumar
1st E.E. Kushwaha Amarkumar Ayodhya
6th E.C. Jethwa Ishita Vinaychandra
9th E.C. Thakkar Bhumi Bharatbhai
5th Sem. 1st C.S.E. Parth Kachchhi
6th C.S.E. Patel Meet Anupbhai
7th C.S.E. Sonvane Akshay Avinash
10th C.S.E. Vadher Krupa Dhirajlal
9th E.E. Rathod Mohmadmoin Aiyubkhan
6th M.E. Jugdar Akshay Dilip
9th M.E. Pandey Yagneshkumar Shailesh
4th Sem. 1st C.S.E. Parth Kachchhi
5th C.S.E. Patel Meet Anupbhai
6th C.S.E. Sonvane Akshay Avinash
10th C.S.E. Gandhi Riya Ashokkumar
10th C.S.E. Dhanwani Divya Ramchand
10th M.E. Jugdar Akshay Dilip
3rd Sem. 2nd C.S.E. Vachhani Chintan Hareshbhai
6th C.S.E. Jivani Pratik Dhirubhai
2nd Sem. 3rd C.S.E. Vachhani Chintan Hareshbhai
7th C.S.E. Kumari Priyanka Surya Deo Das
10th C.S.E. Mudaliar Nitya Anand
2012-13 8th Sem. 1st C.S.E. Doshi Vatsal Dilip
2nd C.S.E. Patel Amisha Mahendrakumar
5th C.S.E. Aakanksha Rathod
6th C.S.E. Doshi Krunalkumar Balkrushna
9th C.S.E. Pradhan Mohnish Milind
10th E.E Pallavi Mandal
7th Sem. 1st C.S.E. Pathan Safiya Shahid Husain
2nd C.S.E. Parikh Dhruv Jignesh
3rd C.S.E. Arya Juhi Sudhirkumar
7th C.S.E. Purohit Riddhi Hitesh
8th C.S.E. Trivedi Parth Praful
7th M.E. Shukla Shivang Ramakant
10th E.E. Sathe Vinaykumar Sanjay
6th Sem. 1st C.S.E. Pathan Safiya Shahid Husain
2nd C.S.E. Parikh Dhruv Jignesh
4th C.S.E. Arya Juhi Sudhirkumar
7th C.S.E. Trivedi Parth Praful
8th C.S.E. Purohit Riddhi Hiteshkumar
8th E.E. Sathe Vinaykumar Sanjay
8th M.E. Shukla Shivang Ramakant
5th Sem. 4th C.S.E. Malek Mahira Mohmedmunaf
5th C.S.E. Arora Shiksha Deepak
6th C.S.E. Presswala Himaja Sanjaykumar
8th C.S.E. Munshi Shehzana Firozuddin
1st E.E. Kushwaha Amarkumar Ayodhya
6th E.C. Jethwa Ishita Vinaychandra
2012-13 4th Sem. 2nd C.S.E. Presswala Himaja Sanjaykumar
5th C.S.E. Malek Mahira Mohmedmunaf
6th C.S.E. Arora Shiksha Deepak
7th C.S.E. Munshi Shehzana Firozuddin
1st E.E. Kushwaha Amarkumar Ayodhya
2nd E.C. Jethwa Ishita Vinaychandra
3rd Sem. 1st C.S.E. Parth Kachchhi
4th C.S.E. Dhanwani Divya Ramchand
10th C.S.E. Gandhi Riya Ashokkumar
2nd Sem. 1st C.S.E. Dhanwani Divya Ramchand
3rd C.S.E. Gandhi Riya Ashokkumar
4th C.S.E. Parth Kachchhi
7th C.S.E. Gaddampally Sirichandana Krishnareddy
10th C.S.E. Suthar Bhaumikkumar Girish
10th C.S.E. Vadher Krupa Dhirajlal
10th M.E. Lokhandwala Mustafa Azizbhai
1st Sem. 8th Civ. Eng. Purohit Jiteshkumar Mangilal
2nd C.S.E. Vachhani Chintan Hareshbhai
7th C.S.E. Kumari Priyanka Surya Deo Das
9th C.S.E. Khowal Siddharth Sunilkumar
10th M.E. Choksi Purav Aman
2011-12 1st Sem. 1st C.S.E. Dhanwani Divya Ramchand
2nd C.S.E. Gandhi Riya Ashokkumar
3rd C.S.E. Parth Kachchhi
6th C.S.E. Gaddampally Sirichandana Krishnareddy
8th C.S.E. Patel Meet Anupbhai
10th C.S.E. Suthar Bhaumikkumar Girish
5th M.E. Pandey Yagneshkumar Shailesh
8th M.E. Lokhandwala Mustafa Azizbhai
3rd Sem. 2nd C.S.E. Presswala Himaja Sanjaykumar
4th C.S.E. Arora Shiksha Deepak
5th C.S.E. Malek Mahira Mohmedmunaf
9th C.S.E. Patel Jinal Vishnukumar
10th C.S.E. Munshi Shehzana Firozuddin
1st E.E. Kushwaha Amarkumar Ayodhyasingh
3rd E.C. Jethwa Ishita Vinaychandra
5th Sem. 2nd C.S.E. Pathan Safiya Shahid Husain
3rd C.S.E. Arya Juhi Sudhirkumar
4th C.S.E. Trivedi Parth Praful
7th C.S.E. Purohit Riddhi Hiteshkumar
10th C.S.E. Aditya Dhar
9th E.E. Parikh Pankit Rajankumar
7th E.C. Shah Dishant Hiteshkumar
7th Sem. 1st C.S.E. Doshi Vatsal Dilip
3rd C.S.E. Patel Amisha Mahendrakumar
8th E.E. Mehta Ayushi Nileshbhai
8th M.E. Velani Aditya Prakash
2nd Sem. 1st C.S.E. Presswala Himaja Sanjaykumar
2nd C.S.E. Arora Shiksha Deepak
7th C.S.E. Malek Mahira Mohmedmunaf
10th C.S.E. Iyer Swarnalakshmi Mohan
1st E.E. Kushwaha Amarkumar Ayodhya
3rd E.C. Jethwa Ishita Vinaychandra
4th Sem. 1st C.S.E. Pathan Safiya Shahid Husain
2nd C.S.E. Parikh Dhruv Jignesh
5th C.S.E. Trivedi Parth Praful
7th C.S.E. Khetan Kavita Bajranglal
9th C.S.E. Purohit Riddhi Hiteshkumar
6th Sem. 1st C.S.E. Doshi Vatsal Dilip
2nd C.S.E. Patel Amisha Mahendrakumar
5th C.S.E. Aakanksha Rathod
8th C.S.E. Pradhan Mohnish Milind
9th C.S.E. Doshi Krunalkumar Balkrushna
8th E.E. Pallavi Mandal
2010-11 1st Sem. 1st E.E. Kushwaha Amarkumar A.
1st C.S.E. Presswala Himaja Sanjaykumar
2nd C.S.E. Arora Shiksha Deepak
4th C.S.E. Shah Ami Sunilkumar
4th E. C. Jethwa Ishita Vinaychandra
5th C.S.E. Malek Mahira Mohmedmunaf
6th C.S.E. Munshi Shehzana Firozuddin
10th C.S.E. Pooja Soni
11th C.S.E. Thakkar Hardini Prakashkumar
2nd Sem. 4th E.E. Kushwaha Amarkumar A.
3rd Sem. 1st C. E. Pathan Safiya Shahid Husain
10th C.E. Arya Juhi Sudhirkumar
4th Sem. 6th M.E. Shukla Shivang Ramakant
5th Sem. 1st C.E. Doshi Vatsal Dilip
6th E.E. Prajapati Ghanshyambhai Ramesh
7th E.E. Shah Sarang Bankimkumar
8th M.E. Velani Aditya Prakashbhai
6th Sem. 1st C.S.E. Doshi Vatsal Dilip
7th Sem. 2nd C.E. kakaiya Tushar Ashokbhai
5th C.E. Khanna Vikas Rakeshkumar
7th E.C. Chauhan Nipurna Bipinchandra
8th E.C. Pathak Anusha Rajeshkumar
9th E.E. Mehta Urvish Manojkumar
10th C.E. Sharma Tushar Ashok
2010-11 8th Sem. 1st C.E. kakaiya Tushar Ashokbhai
2nd M.E. Patel Neerav Jayeshbhai
4th C.E. Khanna Vikas Rakeshkumar
5th C.E. Sharma Tushar Ashokbhai
6th M.E. Jaiswal Hardik Shaileshkumar
7th C.E. Singh Deepakumari GC
7th M.E. Shah Manan Nitinbhai
8th C.E. Dweepna Garg
2009 - 10 1st Sem. 3rd M.E. Sudhir Bhadana
3rd Sem. 1st C.S.E. Doshi Vatsal Dilip
1st E.E. Pallavi Mandal
5th C.S.E. Doshi Krunalkumar Balkrushna
8th C.S.E. Pradhan Mohnish Milind
9th E.E. Ray Rutu Mayankbhai
10th E.E. Jain Ayush Rakesh
4th Sem. 2nd C.E. Doshi Vatsal Dilip
4th C.E. Patel Amisha Mahendrakumar
5th C.E. Aakanksha Rathod
7th C.E. Doshi Krunalkumar Balkrushna
5th Sem. 2nd E.E. Mehta Urvish Manojkumar
2nd M.E. Patel Neerav Jayeshbhai
3rd E.E. Bhatt Nirav Nilaksh
3rd C.E. kakaiya Tushar Ashokbhai
4th C.E. Sharma Tushar Ashok
2009-10 5th Sem. 7th E.E. Parikkal Rajil Rameshan
8th E.C. Khanchandani Premkumar D.
6th Sem. 1st C.E. kakaiya Tushar Ashokbhai
2nd M.E. Patel Nirav Jayeshbhai
2nd C.E. Sharma Tushar Ashok
3rd C.E. Khanna Vikas Rakeshkumar
7th C.E. Dweepna Garg
8th C.E. Singh Deepakumari G C
7th Sem. 2nd E.E. Shah Shaishav R.
5th M.E. Panjwani Pinang T
9th C.E. Shah Shreya B
8th Sem. 1st E.E. Shah Shaishav Rajeshkumar
4th M.E. Vyas Maharshi M
9th M.E. Panjwani Pinang Tajdeen
2008 - 09 1st Sem. 2nd C.E. Doshi Vatsal Dilip
3rd C.E. Patel Amisha Mahendrakumar
2nd Sem. 1st C.E. Doshi Vatsal Dilip
2nd C.E. Patel Amisha Mahendrakumar
3rd Sem. 4th C.E. kakaiya Tushar Ashokbhai
7th E.E. Mehta Urvish Manojkumar
9th E.E. Lingarchani Sumit C.
4th Sem. 2nd C.E. kakaiya Tushar Ashokbhai
3rd C.E. Khanna Vikas Rakeshkumar
3rd M.E. Patel Neerav Jayeshbhai
4th E.E. Mehta Urvish Manojkumar
5th C.E. Parikh Neel Vijay
9th M.E. Patel Piyushbhai Thakorbhai
5th Sem. 1st E.E. Shah Urvish Abhaykumar
3rd E.E. Sharma Vinita Kailash
3rd M.E. Panjwani Pinang Tajdeen
6th E.E. Shah Shaishav Rajeshkumar
7th E.E. Sodha Dhara Dilipbhai
2008 – 09 6th Sem. 1st E.E. Shah Shaishav R
2nd E.E. Shah Urvish A
2nd M.E. Panjwani Pinang Tajdeen
5th E.E. Sharma Vinita K
5th E.E. Sodha Dhara Dilip
7th M.E. Vyas Maharshi M
9th E.E. Vaishnav Ronak H
7th Sem. 2nd E.E. Shah Arpan A.
4th M.E. Desai Bhargav J
4th M.E. Sengar Dalbirsingh V
6th C.E. Ghodasara Ashish L
9th E.E. Shah Mansi Rajan
8th Sem. 2nd M.E. Dalbir Singh Sengar
7th E.E. Shah Mansi Rajan
8th Sem. 8th E.E. Shastri Laxmipriya K
8th M.E. Desai Bhargav J
9th C.E. Ghodasara Ashish L
9th E.E. Shah Arpan A
2007 - 08 3rd Sem. 1st M.E. Vyas Maharshi M
2nd E.E. Sharma Vinita K
3rd E.E. Shah Urvish A
6th C.E. Shah Shreya B
6th E.E. Shah Shaishav R
9th E.E. Sodha Dhara D
9th M.E. Panjwani Pinang T
4th Sem. 1st E.E. Mehta Ravi S.
3rd E.C. Gupta Shikha S
3rd E.E. Jethwani Aditi M
6th E.E. Shah Arpan A.
7th E.E. Pandit Amitkumar R
8th E.E. Shastri Laxmipriya K
10th E.E. Shah Mansi R
5th Sem. 1st E.E. Mehta Ravi S
3rd M.E. Amin Tapankumar R
7th E.E. Shah Arpan A
9th E.E. Jethwani Aditi M
10th E.E. Shah Rutvik S
2007 - 08 6th Sem. 1st E.E. Shastri Laxmipriya K
5th E.E. Mehta Ravi S.
6th E.C. Gupta Shikha Shyam
8th E.E. Shah Arpan A.
8th E.C. Sharma Parth B.
10th E.E. Shah Rutvik S
7th Sem. 1st C.E. Thakur Aditya P
7th C.E. Chhatwani Sneha M
9th E.E. Patel Vivekkumar P
10th C.E. Patel Satvik R
8th Sem. 1st C.E. Thakur Aditya P.
3rd C.E. Patel Satvik R.
4th E.C. Johri Roshini Anil
5th C.E. Sahu Swati D.
7th E.E. Sthapak Malvika S.
8th M.E. Shah Hiral R.
8th E.E. Vashi Nishitkumar K.
9th E.E. Patel Vivekkumar P.
10th M.E. Vansiya Jaypalsinh A.
First
Year
1st M.E. Shah Manan Nitinbhai
4th E.C. Khanchandani Premkumar D.
5th E.C. Desai Nidhi Mohitkumar
7th M.E. Patel Yash Pravinbhai

2006 - 07
First Year 1st M.E. Vyas Maharshi M
3rd M.E. Panjwani Pinang T
3rd Sem. 2nd E.E. Mehta Ravi S.
3rd E.C. Gupta Shikha S
4th E.E. Shah Rutvik S
4th E.C. Sharma Parth
6th M.E. Gandhi Ravish
7th E.E. Shah Arpan A.
9th E.E. Shastri Laxmipriya K
10th E.C. Sheth Manthan
4th Sem. 1st E.E. Mehta Ravi S.
3rd E.E. Jethwani Aditi M
3rd E.C. Gupta Shikha S
6th E.E. Shah Arpan A.
7th E.E. Pandit Amitkumar R
8th E.E. Shastri Laxmipriya K
10th E.E. Shah Mansi R
5th Sem. 8th E.C. Johri Roshini Anil
8th C.E. Patel Satvik R
9th E.E. Patel Vivekkumar P
9th C.E. Chhatwani Sneha

2006 - 07
6th Sem. 1st E.E. Patel Vivekkumar P
1st C.E. Thakur Aditya P
3rd C.E. Parikh Jaykishan J
4th E.E. Nainishree A.K.Ashta
6th M.E. Shah Manan A
8th E.E. Dave Siddhish T
8th E.C. Johri Roshini Anil
8th C.E. Patel Satvik R
10th E.E. Desai Shivani U
10th E.E. Patel Jignesh B
2005 - 06 3rd Sem. 1st E.E. Vashi Nishit
4th M.E. Shah Hiral R
8th M.E. Chafekar Rahul
10th M.E. Yadav Naveen
4th Sem. 10th E.C. Dwivedi Surabhi
First Year 9th C.E. Ashish Ghodasara
2004 - 05 First Year 8th M.E. Desai Manthan
10th M.E. Shajil Bhaskaran

State-of-the-Art BITS Edu Campus.

World-Class Infrastructure and Study Facilities at our Campus.